PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=470469}

Ligeja

Ligeia
3,9 767
ocen
3,9 10 1 767
Ligeja
powrót do forum filmu Ligeja

Kto wie?

ocenił(a) film na 4

Kto wie na czym dokładnie oparty jest ten film? Tytuł i autor, bo spodobał mi się pomysł a wykonanie już niestety nie.

ocenił(a) film na 6
luiza_19

na scenariuszu! ;)

Teoretycznie film nawiązuje do opowiadania Edgara Alana Poe pt. "Ligeja" (stąd pełny tytuł filmu - "Edgar Allan Poe's Ligeia"), ale w dość mocno się z nim rozmija.

ocenił(a) film na 4
Khaosth

Tak, o scenariuszu wiem ;)
Dzięki, właśnie o to mi chodziło ;))

ocenił(a) film na 4
luiza_19

Podstawową wadą tego filmu jest osadzenie akcji w czasach współczesnych. Zawiera on pewne cechy filmu gotyckiego i tzw. czarnego romantyzmu, lecz cechy niezbyt pasują do tego nurtu, osadzając go w teraźniejszości. Proponowałbym zachęcić Ciebie do obejrzenia ''Grobowca Ligeia'' w którego scenariusz jest dużo lepszy. Osadzenie akcji filmu w współczesnych czasach jest niezbyt udane. Ale, z twórczością E. A. Poe, to trochę ma tzw. '' coś'' wspólnego.

ocenił(a) film na 4
dariusz_1456

Dzięki, postaram się obejrzeć ;)

użytkownik usunięty
dariusz_1456

Grobowiec to też marna przeróbka oryginału, ale w przeciwieństwie do w.w. filmu nie jest osadzony w czasach współczesnych, ma Vincenta Price'a i świetną postać kota, hehe.

ocenił(a) film na 4

Witam.
Vincent Price w ekranizacjach E. A. Poe jest wspaniały, adaptacje R. Cormana chociaż nie są wiernymi opowiadaniom to chociaż mają klimat odpowiadający twórczości E. A. Poe. Nie wiem, czy oglądałeś Historie niesamowite [1968], które też są bardzo dobre, wręcz znakomite oraz Upadek domu Usherów [1928].
Pozdrawiam.

użytkownik usunięty
dariusz_1456

Cormany mi się podobały wszystkie prócz właśnie Grobowca Ligeji. Wiem, że to luźne wariacje ale ile razy można oglądać Vincenta Price'a skrywającego tajemnicę? No dobra, to akurat można w nieskończoność, ale wkurzającym powracającym motywem jest pożar, jakby był rozwiązaniem fabularnym dla wszystkich filmów z Pricem. Poza tym za bardzo szanuję oryginalne opowiadanie Poe, a tutaj przesadzili z przeróbkami.

Historie niesamowite widziałem i środkowy segment z Peterem Lorre uważam za rewelacyjny, niestety pierwsze opowiadanie jest takie sobie a trzecie jest dobre. Upadku A.D. 1928 nie widziałem, tylko wersje Svankmajera i Cormana narazie :]
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 4

Chodziło mi o ''Historie niesamowite'' F. Felliniego z cała plejadą gwiazd kina tego okresu, które uważam za najlepszą adaptacje prozy mistrza gatunku a Opowieści niesamowite z Petrem Lorre są z 1963 roku a to dwa różna filmy, obecnie krąży też adaptacja Czarnego kota[1934], ale jest osadzona w czasach współczesnych filmowi i bardzo luźno nawiązuje do opowiadania oraz Studnia i wahadło[1991], która ma już odpowiedni klimat.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones